9. POLONIÆ ¦ AMPLISSIMI ¦ REGNI..…

9. POLONIÆ ¦ AMPLISSIMI ¦ REGNI.. TYPVS ¦ GEOGRAPHICVS.

9.	POLONIÆ ¦ AMPLISSIMI ¦ REGNI.. TYPVS ¦ GEOGRAPHICVS.
Antwerpia 1576

Jode Cornelius de (1588-1600)
Jode (Judaeis, Judaeus, Iuddeis) Gerard de (1509-1591)

Spe:¦cvlvm ¦ Orbis ¦ Terræ. Antverpiæ ¦ Sumptibus Viduæ et Heredu[m] Gerardi de Iudæis. kolofon: Videva et Hæredes Gerardi de ¦ Ivdæis, svis Sumptibus hoc ¦ opvs geographicum cvrave¦re iMuzeum Polskie w Rapperswiluimi apvd Arnoldum ¦ Coninx, Antverpiæ, Anno MDLXXVI

Kopia unikalnej mapy Gerarda de Jode pochodzi z katalogu zbiorów Emeryka Hutten Czapskiego wykonanego przez Wojciecha Kreta. Patrz mapa poniżej – wersja późniejsza z wizerunkiem króla Zygmunta III Wazy. Prawdopodobnie jedyne znane egzemplarze tej mapy znajdują się w Bibliotece Książąt Czartoryskich – Muzeum Narodowym w Krakowie, w Państwowej Bibliotece Publicznej im. M.E. Saltykova-Szczedrina w St. Petersburgu. 568 w Antwerpii, † 17 października 1600 w Mons) był holenderskim kartografem, rytownikiem i wydawcą. Cornelis de Jode urodził się w 1568 r. Jako syn szanowanego drukarza i kartografa z Antwerpii Gerarda de Jode (1509–1591). Gdy Cornelis miał dziesięć lat, jego ojciec opublikował Atlas Speculum Orbis Terrarum (lustro świata). Prace Gerarda de Jode konkurowały z Orbis Terrarum Theatrum Abrahama Orteliusa, który jest obecnie powszechnie uważany za pierwszy atlas we współczesnym sensie. Pomimo jakości map Gerarda de Jode, jego praca nie mogła zwyciężyć, ponieważ Ortelius zajmował już rynek atlasów. Po śmierci ojca Cornelis kontynuował pracę nad rozszerzoną nową edycją Atlasu. Zostało to opublikowane w 1593 roku pod tytułem Speculum Orbis Terræ, który nieco różni się od swojego poprzednika. W nowym wydaniu Cornelis przejął 50 z 64 map z wydania swojego ojca z 1578 r. I uzupełnił je nowymi kartami, np. Do Chin i części Ameryki. Cornelis de Jodes Speculum Orbis Terræ nie odniósł większego sukcesu komercyjnego niż poprzednik jego ojca. Van Duzer i Beck przypisują to temu, że Theatrum Orbis Terrarum Orteliusa był już dostępny w języku niderlandzkim, niemieckim, francuskim i włoskim w 1793 roku. Kiedy Cornelis de Jode zmarł w wieku 32 lat, wydawca z Antwerpii Joan Baptista Vrients kupił płyty drukarskie Speculum Orbis Terræ z majątku de Jode. Z uwagi na fakt, że Vrients wcześniej kupił płyty drukarskie od Theatrum Orbis Terrarum Orteliusa i że de Jodes Speculum Orbis Terræ nie miał żadnych nowych wydań, można założyć, że Vrients de Jodes kupił płyty drukarskie tylko dlatego, że istniała niechciana konkurencja z Orteliusem.

Stefan Batory

Na SW portret króla Stefana Batorego z napisem: „STEPHANUS D.G REX ¦ POLONIÆ ¦A. 1576