3. POME:¦RANIAE, WANDALI:¦CAE REGIO:¦NIS, TYP. LIVUNI:¦AE…

3. POME:¦RANIAE, WANDALI:¦CAE REGIO:¦NIS, TYP. LIVUNI:¦AE NOVA ¦ DESCRIP:¦TIO, ¦ Joanne Portantio ¦ auctore DVCATVS OSWIECZENSIS, ET ¦ ZATORIENSIS, DESCRIPTIO ¦¦ Sta. Por. pinxit

3.	POME:¦RANIAE, WANDALI:¦CAE REGIO:¦NIS, TYP. LIVUNI:¦AE NOVA ¦ DESCRIP:¦TIO, ¦ Joanne Portantio ¦ auctore DVCATVS OSWIECZENSIS, ET ¦ ZATORIENSIS, DESCRIPTIO ¦¦ Sta. Por. pinxit
Antwerpia 1573

Diesth Aegidius Coppenius (Gillis Coppens) (1496-1572)
Ortelius (Ortel, Ortell, Oertel, Wortels) Abraham (1527-1598)
Porębski (Poriński) Stanisław (1529-1581)
Portantius (Portant) Joannes (Jean) (1511-1596)

Skala 1:2200000; skala przybliżona,  podzialka liniowa: „Scala Milliarium German.”

Miedzioryt czarno-biały, (trzy mapy na jednej płycie), mapy ogólnogeograficzne

THEATRVM ORBIS TERRARVM. Opus nunc denuò ab ipso auctore recognitum, multisquè locis. [et] quamplurimis nouis tabulis atquè commentaris auctum kolofon: apud Ant. Coppenium Diesth, Antverpiae M.D.LXXIII

Arkusz z wyżej wymienionymi mapami jest 16 z 17-arkuszowego Additamentum I do drugiego wydania atlasu Orteliusza wydanego przez holenderskiego drukarza C Diesth’a. Wydawał on atlasy Orteliusza w latach 1570-1578. Gillis (Aegidius) Coppens van Diest (ok. 1496-1572) był znanym drukarzem z Antwerpii. Gillis Coppens van Diest był od 1533 r. Członkiem Gildii św. Łukasza w Antwerpii dla artystów i rzemieślników i pracował w Skaldzie jako Boeckprintere. Uważany jest za jednego z najważniejszych drukarzy książek w Antwerpii w czasie, gdy Christoffel Plantin wszedł do miasta około 1552 roku. W latach 1539-1573 napisał wiele książek na wiele tematów i w różnych językach. Gillis-senior współpracowałby z Plantinem na zasadzie indywidualnej, chociaż dokładny charakter tej współpracy pozostaje niejasny. Gillis Coppens van Diest był intensywnie zaangażowany jako drukarz i wydawca w Theatrum Orbis Terrarum Abrahama Orteliusa; wyprodukował udaną kolekcję map od 1570 do 1573. Później produkcja przeszła w ręce Plantijna. Syn Gillisa, Marcus Antonius Gillis, pracował jako korektor i tłumacz, prawdopodobnie w warsztacie ojca. Na SE tekst: „Pomerella vltra citraque Vistulam olim Inferioris Pomeranie ¦ princi pum haereditaria fuit prouinci a, etiam longe post Christianis:¦mum. Post obitum autem eorum principium, partem Poloni et ¦ Ordo Prussie, partem Marchi::ones occupauerunt ¦ Priuilegio.” Opisana strona świata: SEPTENTRIO. Na odwrocie teksty: „LIVONIA” (kursywa), „POMERANIA” (roman), OSWIECIMENSIS [et] ZATO=¦RIENSIS DVCATVS” (kursywa). Na SE numer strony:  „44.A.”, ołówkiem: „Ortelius ¦ 1570 Addendium I”

Rzeźba:  kopczyki
Osiedla:  sygn. obrazkowa nieregularna
Hydrografia:  rzeki, jeziora
Nazewnictwo:  hydrografia, osiedla
Ramka:  zwykła; dorysowana po restauracji, brak oryginalnego odcisku.
Format:  r: 160×498, (brak odcisku płyty na S)x503, a: 414×533

Kolekcja:  Roman Umiastowski