4. POLONIAE ¦ finitimarumque ¦ locorum…

4. POLONIAE ¦ finitimarumque ¦ locorum descrip:¦tio. Auctore ¦ WENCESLAO ¦GRODECCIO. ¦Polono.

4.	POLONIAE ¦ finitimarumque ¦ locorum descrip:¦tio. Auctore ¦ WENCESLAO ¦GRODECCIO. ¦Polono.
Antwerpia 1579

Grodecki (Grodeccius, Grodeccio) Wacław (Wenceslaus) (+1591)
Ortelius (Ortel, Ortell, Oertel, Wortels) Abraham (1527-1598)
Plantin (Plantijn, Platevoet) Christopher (Christoffel) (1514-1589)

00025-03414-b 00025-03414-a (Kopiowanie)

Skala 1:2600000; skala przybliżona, podziałka liniowa: „Scala Milliarium Germanicorum

Miedzioryt czarno-biały, mapa historyczna

Theatrum Orbis…terrarum. Opu(s) nunc denuo ab ipso auctore recognitum… Antwerpiæ… apud Christophorum Plantin (Plantijn, Platevoet)um 1579.

Christoph Plantin

Wydanie atlasu Orteliusza z 1579 r. (wydanie 6). Christoph Plantin, holenderski Christoffel Plantijn, łaciński Christophorus Plantinus (* około 1520 r. W Saint-Avertin niedaleko Tours, † 1 lipca 1589 r. W Antwerpii) był francusko-flamandzkim wydawcą ksiąg i rycin, który był jednym z najbardziej produktywnych i wpływowych przedstawicieli w XVI wieku. Po stażu u Roberta Macé w Caen Plantin osiadł w flamandzkim mieście Antwerpia w 1549 r., Gdzie został obywatelem miasta w 1550 r. W 1555 r. Założył własną drukarnię. Była to jedna z największych w swoim czasie i jest uważana za pierwszą przemysłową drukarkę książek. Posiadał 16 maszyn drukarskich, zatrudniał ponad 80 pracowników i opublikował ponad 1000 prac w ciągu swojego życia. W 1562 r. Plantinowi powierzono zadanie wydrukowania heretyckiego scenariusza, po którym uciekł na rok do Paryża. Podejrzenie herezji zostało rozwiane i otrzymał wsparcie od hiszpańskiego króla Filipa II, aby wydrukować słynną Biblię Polyglotta, która zawiera równolegle tekst biblijny w pięciu językach: łacińskim, greckim, hebrajskim, starożytnym syryjskim i chaldejskim (1567–1572). Plantin sprawił, że jego wydawnictwo stało się miejscem spotkań ważnych humanistów, takich jak Justus Lipsius. W 1570 r. Ściśle katolicki król Filip II Hiszpanii i Kościół dali mu monopol na produkcję wszystkich ksiąg liturgicznych dla Hiszpanii, hiszpańskiej Holandii i kolonii hiszpańskich. W tym samym czasie Plantin stał się oficjalną drukarką protestanckich holenderskich stanów. W 1583 roku Plantin wyjechał do Lejdy jako drukarz uniwersytecki z powodu zawirowań wojennych, które zapewniły mu roczną pensję 200 guldenów. W 1585 r. Przeprowadził się do Kolonii, gdzie w 1588 r. Młody Crispin de Passe d. Ę. wykonał dla niego miedzioryt. Plantin powrócił do Antwerpii w 1589 r .; w tym samym roku zmarł. Po śmierci Plantinsa filia drukarni w Leiden została przejęta przez jego zięcia Franciszka Raphelengiusa Starszego (1539–1597). Dawna drukarnia w Antwerpii trafiła do drugiego zięcia Jana Moretusa (1543–1610), a następnie została częścią Muzeum Plantin-Moretus, w 2005 r. i została wprowadzona na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Czcionka opracowana w oficynie Plantina nosi nazwę Plantijn i jest podstawą czcionki serialu Times New Roman, która jest do dziś najbardziej popularną czcionką drukarską. W sierpniu 1996 r. Nazwano jego imieniem asteroida (6808) Plantin. Na odwrocie numer strony: „58„, tekst: „POLONIAE ¦ REGNUM.” Tekst łaciński. Znak wodny – skrzyżowane groty. Opisane strony świata: Septen-trio, MEridies, Oriens, Occidens. Nad kartuszem tytułowym przywilej: „Cum privilegio.„. Wschodnia część mapy ozdobiona bogato obrazkowo przedstawioną szatą roślinną. Pod ramka na SE ołówkiem ręcznie: „Ortelius”. Na NE ołówkiem: „30”, Na odwrocie ołówkiem ręcznie: „Ortelius- Grodecki ¦ 1579¦ 42˝ x 52˝ cms”, na NE ołówkiem: „M(307)”.

Rzeźba: kopczyki, widok
Osiedla: sygnatura nieregularna
Hydrografia: rzeki, jeziora,
Nazewnictwo: hydrografia, góry, państwa, osiedla
Współrzędne geograficzne: opisane między ramkami co 1°, graficznie oznaczone w ramce wewnętrznej co 5′.