180. POLAND ¦ LITHUANIA ¦ and…

180. POLAND ¦ LITHUANIA ¦ and PRUSSIA

180.	POLAND ¦ LITHUANIA ¦ and PRUSSIA
Londyn 1762

Jefferys (Gefferys) Thomas (1710-1771)
Johnston William (1739-1796)
Salmon Thomas (1679-1767)

Skala 1:20000000; skala przybliżona, podziałka liniowa: „Scale”, „Miles 60 to a Degree

Miedzioryt czarno-biały; mapa przeglądowa.

A new geographical and historical grammar: wherein the geographical part is truly modern… By Thomas Salomon… engraved by T[homas] Jefferys… Londyn 1762 printed for William Johnston.

Jefferys rytownik, geograf, jeden z najbardziej znaczacych angielskich wydawców map XVIII wieku. Posiadal swoje pracownie przy Red Lyon Street w poblizu St. John’s Gate (1732-1750), w 1750 roku przniósł się na St Martins Lane 5 Charing Cross . Był nadwornym geografem Fryderyka Ksiecia Walii (1748) i pozniej Grzegorza III. Wydawnictwo Jefferys’a uratowal od bankructwa William Faden, ktory odziedziczyl oficyne Jefferysa po jego śmierci. Opisywana mapa ukazała się w dziele wydanym dla geografa i hydrografa W. Johnstona wspolpracujacego pozniej z W. Fadena. Thomas Jefferys jest prawdopodobnie najważniejszym angielskim twórcą map w okresie przejściowym w publikacjach europejskich. Na początku swojej kariery twórcze tworzenie map w języku angielskim znajdowało się w zastoju, pozbawione talentów i innowacji przełomu wieków, podczas gdy wydawnictwo europejskie zostało zdominowane przez francuskich twórców map i wydawców. Pod koniec swojego życia Brytyjczycy dominowali, nawet jeśli zajęło to następne pokolenie, aby ustanowić tę prymatę. Jefferys był uczniem Emanuela Bowena w firmie Merchant Taylors w 1735 roku; Bowenbył znanym grawerem i twórcą map, więc młody Jefferys miał doskonałe podstawy; uwolniono go 7 listopada 1744 r. i założył własną firmę, z pewnym wczesnym sukcesem; w 1746 r. został geografem Fryderyka Księcia Walii, aw 1757 r. Jerzego Księcia Walii, a następnie Geografem zwyczajnym Jerzego III, kiedy George został królem. Jego pierwsze lata w handlu wyróżniały się wspaniałą serią angielskich planów miast Midlands (skąd pochodził Jefferys), które wygrawerował i opublikował, ale większość jego dorobku polegała na grawerowaniu. Jego ścieżka kariery zmieniła się dramatycznie w 1753 i 1754 roku; w 1753 roku opublikował przełomową mapę Joshuy Fry i Petera Jeffersona „Map Of The Inhabited Part Of Virginia”, wielką mapę tej prowincji z epoki kolonialnej oraz mapę Cape Fear autorstwa Edwarda Hyrne’a; mniej więcej w tym samym czasie rozpoczęła się jego współpraca z irlandzkim kartografem Bradockiem Meadem. Ich pierwszą współpracą była mapa ścienna z sześcioma arkuszami „Mapa Ameryki Północnej i Południowej, w tym Atlantyku i Oceanu Spokojnego” wraz z towarzyszącą broszurą „Uwagi na poparcie nowej mapy Ameryki Północnej i Południowej, w sześciu arkuszach” ( 1753), który był po prostu arcydziełem kartografii. W 1754 roku trwająca od dawna światowa konfrontacja między Wielką Brytanią a Francją wybuchła wojną. Wojna siedmioletnia, jak się ją nazywa, jest tak naprawdę pierwszą wojną światową, a amerykański teatr określa się mianem wojny francusko-indyjskiej. Jefferys opublikował jedne z najwcześniejszych map dotyczących wojny, w tym „ Wyjaśnienie mapy miejsca wojny na wybrzeżu Choramandel, z opisem wojny ” (1754), z mapą i londyńskim drukiem George’a Washington’s Journal z jego niefortunnej wyprawy do Fort Duquesne, z mapą wnętrza Wirginii (1754). Następnie Jefferys służył jako quasi-oficjalny twórca map dla rządu brytyjskiego, z dostępem do oficjalnie wyprodukowanych materiałów manuskryptowych. Miał wydać wiele najważniejszych map związanych z wydarzeniami wojny, czy to w Ameryce, Europie, Afryce, Indiach czy na pełnym morzu, a także ważne książki z mapami. Te „mapy informacyjne” były sposobem, w jaki brytyjska opinia publiczna mogła śledzić wiadomości z gazet codziennych, a Jefferys czerpał z tego korzyści. Pod koniec wojny w 1763 roku Jefferys był czołowym londyńskim twórcą map i wydawcą, wyraźnie zamożnym i ambitnym, by zrobić więcej. Na nieszczęście dla Jefferysa, dostrzegł dalszą drogę polegającą na zamówieniu dużych map powiatów; opus jest niezwykły, ale, jak odkryli inni wcześniej, wysiłek nigdy nie byłby opłacalny. W listopadzie 1766 roku Jefferys sr. został ogłoszony upadłością, a większość jego zapasów sprzedano na 10-dniowej aukcji w lutym 1767 r. Aby kontynuować działalność, Jefferys zawarł krótkotrwałą spółkę z Robertem Sayerem; kiedy partnerstwo się zakończyło, około 1768 roku, Sayer zachował wiele amerykańskich materiałów, co pozwoliło mu opublikować swój „amerykański atlas”, „pilota północnoamerykańskiego” i „pilota zachodnioindyjskiego” na początku wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, wszystkie przypisywana Jefferysowi i punkt zwrotny dla Sayera jako wydawcy map. Jefferys zmarł w 1771 roku; jego syn kontynuował działalność we współpracy z Williamem Fadenem jr; ponownie materiały Jefferysa okazały się dochodowe we wczesnej wojnie o niepodległość i zapewniły Fadenowi podstawę do pójścia dalej. Pod kartuszem tytułowym: „T. Jefferys sculp.„. Na NE między ramkami: „Deg. East from Londyn„, na SE między ramkami: „Hours East from Londyn„. Na odwrocie na NE ołówkiem: „M(189)”, na SE: „Jefferys 1764 ¦ 16Ľ x 20˝”.

Osiedla: sygnatura kółka
Hydrografia: rzeki, jeziora, bagna
Nazewnictwo: hydrografia, góry, państwa, prowincje, 2-st. osiedla
Współrzędne geograficzne: opisane między ramkami na N, E, W co 1°, oznaczome graficznie co 20 ’, na S między ramkami opisane co 1 godzine, oznaczone graficznie co 20′