151. POLOGNE ¦ A PARIS ¦…

151. POLOGNE ¦ A PARIS ¦ chez le Sr. le Rouge

151.	POLOGNE ¦ A PARIS ¦ chez le Sr. le Rouge
Paryż 1740-1780

Le Rouge George Louis (1712-1790)
Martinet Thérèse (1731-1782)

Skala 1:22000000; Skala przybliżona, podziałka liniowa: „Lieues„.

Miedzioryt kolorowany, mapa ogolnaogeograficzna

Atlas nouveau portatif ŕ l’usage de militaires. Par Le Roure George Louis Therése  Martinet. (Vol. I – II). Paris 1759

Georges Louis Le Rouge (* około 1707 w Hanowerze; † około 1790) był kartografem, architektem, rysownikiem i rytownikiem. Działał również jako redaktor i wydawca własnych obszernych druków. Jego późna praca pod wspólnym szyldem Jardins anglo-chinois à la mode dokumentuje liczne ogrody i projekty ogrodów, a historia życia Le Rouge jest znana tylko częściowo i rodzi wiele pytań. Le Rouge jest prawdopodobnie synem francuskiego architekta Louisa Remy de la Fosse. Od najmłodszych lat zajmował się geografią, a do zawodu inżyniera i architekta przygotował go ojciec. Podczas pobytu we Francji Le Rouge po raz pierwszy użył swojego późniejszego imienia, a nie nazwiska ojca. Przyczyny zmiany nazwy nie są znane. Po śmierci ojca w Darmstadt w 1726 roku Le Rouge najwyraźniej kontynuował niedokończoną pracę nad ważnym planem dla Darmstadt. Nie jest jasne, w którym momencie Le Rouge opuścił Darmstadt; za okres od 1727 do 1732 roku brak informacji o jego miejscu pobytu. Może po raz pierwszy ożenił się. W tym czasie zaczął rysować mapy, takie jak mapa Alzacji w pięciu dużych arkuszach. Musiało istnieć wielkie zapotrzebowanie na mapy do celów wojskowych; Le Rouge stworzył również mapy podczas polskiej wojny o sukcesję (1733 do 1735). Od 1736 Le Rouge mieszkał w Paryżu, aw 1741 ożenił się prawdopodobnie po raz drugi. Od 1738 r. Służył także Moritzowi von Sachsenowi z tytułem porucznika. Jego seria map o Holandii (21 arkuszy) została opublikowana w 1744 roku. Od 1747 roku Le Rouge importował również mapy z Anglii, jego partnerem był John Rocque. Między zamówieniami na mapy wojskowe stworzył między innymi Atlas d’Allemagne, serię map składającą się ze stu arkuszy opublikowanych w 1759 roku, które zawierały pisemny opis Niemiec. Po poważnym kryzysie biznesowym w 1773 roku Le Rouge zaczęło włączać plany ogrodów i widoki ogrodów do swojego programu i zaprzestać prac kartograficznych. Jego przedstawienia sztuki ogrodniczej dają szczegółowy obraz nowego angielskiego stylu ogrodowego, który uwalnia się od surowych form geometrycznych. Przed Horacem Walpole’em Le Rouge używał terminu jardin anglo-chinois. Od 1775 r. Powstało dzieło 492 miedziorytów w formacie 32 × 44 cm, niektóre większe i złożone, które po zestawieniu w duże broszury folio w formacie poziomym (cahiers) pojawiały się kolejno po sobie. Wiele arkuszy zawiera dodatkowe motywy drugorzędne, Le Rouge wykonał łącznie około 1500 szczegółowych widoków. Wiele rycin zostało zleconych przez arystokratycznych ogrodników. Wraz z rewolucją francuską w 1789 roku Le Rouge prawdopodobnie stracił francuskich klientów. Jego ślady zostały utracone; zmarł po 1790 r., prawdopodobnie dopiero w 1793 lub 1794 r. Jego ostatnim dziełem był dwudziesty pierwszy numer, powstały w 1789 r., zawierający tylko sześć miedziorytów. Mimo podeszłego wieku Le Rouge otrzymał zamówienie od hrabiego Louisa Guillaume Cédric de Bentheim-Steinfurt (1756-1817). Praca nad jardin anglo-chinois dostarcza wielu szczegółów na temat ogrodów z XVIII wieku we Francji, Anglii, Niemczech i Włoszech. Przykładami są Kew Garden, Stowe House, Sanssouci (Poczdam) i Park of Ermenonville, modele ogrodu angielskiego w Wörlitz. Dzieło Le Rouge jest więc ważnym źródłem historycznym, ponadto zawiera wiele szkiców, jest pełne pomysłów, a także zajmuje się wzorami chińskimi. Kartusz na NE ozdobny. Mapa opracowana przez francuskiego inzyniera królewskiego G. L. le Rouge, rytowana przez T. Martinet. Na NE poza ramką: „18„.Na odwrocie ręcznie na NE i na NW: „18”, „18”, ołówkiem na NE: „15Ł”.

Osiedla: sygnatura, kółka
Odwzorowanie: stożkowe
Nazewnictwo: hydrografia, państwa, prowincje, 3-st. osiedla
Współrzędne geograficzne: opisane poza ramka co 5°, oznaczone graficznie w ramce co 1°