74. MAPPE-MONDE ¦ Par Robert de…

74. MAPPE-MONDE ¦ Par Robert de Vaugondy Geographe, ¦ corrigee par Lamarche son successeur, ¦ An IIIe ¦ da la République Francaise. ¦ 1795

74.	MAPPE-MONDE ¦ Par Robert de Vaugondy Geographe, ¦ corrigee par Lamarche son successeur, ¦ An IIIe ¦ da la République Francaise. ¦ 1795
Paryż 1795

Vaugondy Didier Robert de (1723-1786)
Vaugondy Gilles Robert de (1688-1766)
Delamarche Charles-François (1740-1817)

01396X-38963-b 01396X-38963-a

Na S :

A PARIS ¦ Chez le Cea Delamarche, Geog ? ¦ Rue du Foin St. Jacques, ¦ au College de de Mtre Gervais.

Nouvel atlas portatif destiné principalement pour linstruction de la jeunesse, daprès la géographie moderne de feu labbé Delacroix par le S. Robert de Vaugondy Géographe ord du Roi, de S.M. Polonoise Duc de Lorraine et de Bar, et de la Société Royale des Sciences et Belles Lettres de Nancy, et Censeur Royal.

Atlas Paryż: Chez de S. Delamarche, Geograf, Rue du Foin St. Jacques, w Collège de Mtre. Gervais, 1790. quarto (230×280), historyczna oprawa półzamszowa, brak jednej strony [1-2, grawerowany tytuł] 3-6 [wstęp grawerowany], [4, tablice grawerowane i spisy], 52 karty podwójne, grawerowane na miedź ze zdobionymi kartuszami, kolor oryginalnego konturu, ryt E. Dussy, na końcu pracy duża składana mapa Grecji autorstwa Barbié du bocage.rare atlas zaktualizowany przez François Delamarche, który przejął tło od Roberta de Vaugondy . Komentarze współczesnego ołówka na odwrocie niektórych kart, niektóre zacieki i plamy, naprawa tytułu i karty. Mapa świata autorstwa S. Roberta de Vaugondy 1786 . Świat na dwóch półkulach. Pokazuję trasę Cooka. Mapa świata lub mapa ogólna wszystkich znanych części powierzchni globu. Wczesne pojawienie się Stanów Zjednoczonych Ameryki i zrewidowane, aby pokazać odkrycia Cooka. Ameryka autorstwa S. Roberta de Vaugondy. Ozdobny kartusz zawierający indiańskie nakrycie głowy, strzały i kukurydzę. Kanada, Luizjana, Stany Zjednoczone. S. Roberta De Vaugondy. Nabój. Duża wstawka przedstawiająca Kalifornię, Nowy Meksyk i Kanadę. Nowa Hiszpania Nowy Meksyk, Wyspy Antyli S. Robert de Vaugondy . Azory wstawka, ozdobny kartusz. Hiszpańskie posiadłości znajdują się w centrum tej mapy, która obejmuje rzeki Teksasu i nazwy miejsc dla Zatoki Galveston (B. de S. Bernard), R. Colorado de los Martyres, Casa Grande, New Navarre (w odniesieniu do Meksyku- Arizona Borderlands), Santa Fe, Albuquerque itp. Znajdują się tam Ceni, Apacze i inne plemiona, a także niektóre misje i prezydia. Ta mapa daje inną perspektywę relacji między krajami i wyspami otaczającymi Zatokę Meksykańską. Wyznaczając tylko regiony Gulf Coast w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, mapa podkreśla szlaki handlowe i więzi kulturowe łączące region wokół Karaibów. Na przykład Luizjana jawi się jako integralna część tego regionu, a nie Ameryka Północna.

Osiedla: kółka, sygnatury
Odwzorowanie: stożkowe
Nazewnictwo: hydrografia, państwa, prowincje, 2-st. osiedla
Współrzędne geograficzne: opisane między ramkami co 5° na E, S, W i co 10° na N, oznaczone graficznie w ramce wewnętrznej co 1°