59. PARTIE OCCIDENTALE DE ¦ LA…

59. PARTIE OCCIDENTALE DE ¦ LA RUSSIE POLONAISE ¦ óu se trouvent ¦ LA RUSSIE, NOIRE, LA HAUTE ¦ VOLHYNIE, et LA HAUTE. PODOLIE. ¦ Par le Sr. Robert de Vaugondy ¦ Fils de MR. Robert Geog. Du Roi. ¦ Avec Pri-vilege 1749

59.	PARTIE OCCIDENTALE DE ¦ LA RUSSIE POLONAISE ¦ óu se trouvent ¦ LA RUSSIE, NOIRE, LA HAUTE ¦ VOLHYNIE, et LA HAUTE. PODOLIE. ¦ Par le Sr. Robert de Vaugondy ¦ Fils de MR. Robert Geog. Du Roi. ¦ Avec Pri-vilege 1749
Paryż 1749

Robert de Vaugondy Didier (1726-1786)
Robert de Vaugondy Gilles (1688-1766)

Skala 1:500000; podziałka liniowa: „Echelle ¦  Lieus dune heure

Miedzioryt czarno-biały, mapa przeglądowa

Atlas portatif, universel et militaire, composé d’après les meilleures cartes, tant gravées que manuscrites, des plus célébres géographes et ingénieurs. Paris 1749

Oto piękna mapa Polski Rosji z 1749 roku autorstwa Roberta de Vaugondy, wydana w Atlas Universal. Obejmuje wschodnią część Polski i zachodnią część Ukrainy od Sandomirie po Nazdrict. Ta mapa oferuje wspaniałe szczegóły obejmujące pasma górskie, jeziora, rzeki, miasta, lasy i topografię. Atlas Universal był jednym z pierwszych atlasów opartych na rzeczywistych badaniach. W związku z tym mapa ta jest bardzo dokładna (jak na okres) i zawiera poprawne nazwy większości współczesnych miast. Mapa ta została wydana jako nr wyd. 121 w Atlasie uniwersalnym Roberta de Vaugondy. Gilles (1688-1766) i Didier (ok. 1723-1786) Robert de Vaugondy byli wydawcami map, grawerami i kartografami działającymi w Paryżu w połowie XVIII wieku. Zespół ojca i syna był spadkobiercami ważnej firmy kartograficznej Sanson, której zasoby dostarczały znaczną część początkowego materiału. Ukończywszy mapę Sansona Gilles, a zwłaszcza Didier, zaczęli tworzyć swój własny, pokaźny zbiór prac. Vaugondy byli szanowani za szczegółowość i dokładność swoich map, w których znakomicie wykorzystali znaczne zasoby dostępne w XVIII-wiecznym Paryżu, aby stworzyć możliwie najdokładniejsze i pozbawione fantazji mapy. Vaugondy skompilowali każdą mapę w oparciu o własną doskonałą wiedzę geograficzną, badania naukowe, dzienniki współczesnych odkrywców i misjonarzy oraz bezpośrednie obserwacje astronomiczne – co więcej, w przeciwieństwie do wielu kartografów z tego okresu, często starali się odnieść do materiału źródłowego. Niemniej jednak nawet w XVIII wieku wiedza geograficzna Paryża była poważnie ograniczona – zwłaszcza w odniesieniu do tych niezbadanych części świata, w tym biegunów, północno-zachodniego Pacyfiku Ameryki oraz wnętrza Afryki i Ameryki Południowej. Na tych terenach Vaugondy, podobnie jak ich rywale De L’Isle i Buache, muszą być uważani za geografów spekulatywnych. Geografia spekulatywna była gatunkiem tworzenia map, który rozwinął się w Europie, zwłaszcza w Paryżu, od połowy do końca XVIII wieku. Kartografowie tego gatunku wypełniali nieznane obszary na swoich mapach spekulacjami opartymi na ich rozległej wiedzy na temat kartografii, osobistych teorii geograficznych i często wątpliwych pierwotnych materiałach źródłowych zebranych przez odkrywców i nawigatorów. To podejście, polegające na próbie wykorzystania tego, co znane, do walidacji nieznanego, w naturalny sposób wywołało wiele rywalizacji. Konflikty Vaugondy’ego z innymi kartografami, w szczególności z Phillipe Buache, spowodowały, że przed Akademią Nauk, której obaj byli członkami, przedstawiono liczne sprzeczne dokumenty. Era kartografii spekulatywnej skutecznie zakończyła się pod koniec XVIII wieku wraz z eksploracjami kapitana Cooka, Jeana Francois de Galaup de La Perouse i George’a Vancouver. Po śmierci Didiera jego mapy nabył Jean-Baptiste Fortin, który w 1787 r. sprzedał je Charlesowi-François Delamarche (1740 – 1817). Podczas gdy Delamarche prosperował na mapach Vaugondy, oszukał także okno Vaugondy Marie Louise Rosalie Dangy z jej dziedzictwa, a może nawet ją zabił.

Rzeźba: kopczyki, skalowane
Osiedla: plany, sygnatura, kółka, oznaczone obozy tatarskie
Hydrografia: rzeki, jeziora, bagna
Odwzorowanie: stożkowe