31. NOUVEAU THEATRE DE LA GUERRE…

31. NOUVEAU THEATRE DE LA GUERRE ¦ ENTRE LES TURCS ¦ ET LES RUSSES ¦ et l’Empereur ¦ Dressé pour la Partie de la Russie Méridionale suivant ¦ Russe On a fait usage pour la partie de la Pologne, laMol-¦davie, la Bessarabie, la Crimée, et la petite Tartarie de plu-¦sieurs Cartes manuserites levées depuis la derniere Guerre, ou se ¦ trouvent les nouvelles Villes et Fortes construits par les Russes ¦ dans la Nouvelle Ser-vie, sur le Dnepr ou Boristene, le Donec ¦ ou petit Don, l’Orel, et la Sa-mara. on y a indiqué les Terresque ¦ l’Impératrica de Russie à donnée à cultiver à des Regiments de ¦ Soldats mariés qui dessendent les Limits de ses Etats en méme-¦tems qu’ils les peuplent. Le tout assujetti suivant les ob-serva-¦tions Astronomiques.

31.	NOUVEAU THEATRE DE LA GUERRE ¦ ENTRE LES TURCS ¦ ET LES RUSSES ¦ et l’Empereur ¦ Dressé pour la Partie de la Russie Méridionale suivant ¦ Russe On a fait usage pour la partie de la Pologne, laMol-¦davie, la Bessarabie, la Crimée, et la petite Tartarie de plu-¦sieurs Cartes manuserites levées depuis la derniere Guerre, ou se ¦ trouvent les nouvelles Villes et Fortes construits par les Russes ¦ dans la Nouvelle Ser-vie, sur le Dnepr ou Boristene, le Donec ¦ ou petit Don, l’Orel, et la Sa-mara. on y a indiqué les Terresque ¦ l’Impératrica de Russie à donnée à cultiver à des Regiments de ¦ Soldats mariés qui dessendent les Limits de ses Etats en méme-¦tems qu’ils les peuplent. Le tout assujetti suivant les ob-serva-¦tions Astronomiques.
Paryż 1788

Longchamps Sébastien G. (1718-1793)
Petit Gilles Edme (1694-1760)

Skala 1:3000000; skala przybliżona, podziałki liniowe: „ECHELLES.„, „Lieues Communes de Pologne de 10 au Dégré„, „Milles de Turquie de 90 au Dégré„, „Lieues Communes d’Ukraine de 15 au Dégré„, „Werste Communs de Russie de 90 au Dégré„, „Lieues Communes de France de 25 au Dégré

Miedzioryt kolorowane granice, mapa ogólnogeograficzna.

(Atlas Russe. Paris 1788)

Mapa europejskich krajów czarnomorskich pochodzi najprawdopodobniej z atlasu europejskich krajów nadmorskich, do którego mapy rytował Gilles Edme Petit, francuski rytownik i geograf zajmujący się mapami wybrzeży morskich. Bardzo rzadka mapa przedstawiająca tereny wokół Morza Czarnego i Krymu, a mianowicie Bułgarię, Rumunię, Mołdawię, Ukrainę i Rosję. Został wzniesiony w czasie wojny między Rosją a Imperium Osmańskim w latach 1768-1774 w celu uzyskania przez Rosję portu i swobodnej żeglugi na Morzu Czarnym. Uwzględnia również ręcznie pisane mapy sporządzone od czasu ostatniej wojny rosyjsko-tureckiej, która miała miejsce w latach 1735-1739: w szczególności Nowa Serbia, terytorium graniczące z nową rosyjsko-turecką granicą na Ukrainie, zostało zdobyte przez Rosjan podczas tej wojny. Tutaj można zobaczyć nowe miasta i forty zbudowane przez Rosjan, a także wzdłuż Dniepru i Donu oraz w miastach Orel i Samara. Na południu Ukrainy, graniczącym z Morzem Azowskim, pojawia się komentarz „Opustoszałe równiny okupowane przez Rosjan od kilku lat”. Autorka wskazała również „ziemie, które cesarzowa Rosji przekazała pod uprawę pułkom żonatych żołnierzy, którzy bronią granic jej państw jednocześnie z ich zasiedlaniem”, w szczególności w Nowej Serbii, gdzie pojawia się komentarz. zaludnij tę nową prowincję”. Główne miasta są zaznaczone czerwonymi akwarelami. Na Morzu Azowskim linia przerywana wskazuje granice Europy z Azją. Pieg, jasna plama atramentowa na dole po lewej, niewielki brak na dolnym marginesie, niewielkie rozdarcie na górnym marginesie. Kopiuj z konturami akwareli w tym czasie. Gilles Edme Petit grawer i wydawca, specjalizujący się w portretach i reprodukcjach według Lancreta (zob.) i Bouchera (zob.); szwagier François Chéreau (kw.). Sébastian G. Longchamp w swojej działalności zrealizował 24 prace w 91 publikacjach w 4 językach i 490 zbiorach bibliotecznych. Pisał biografie, anegdoty, prace naukowe, redagował i publikował mapy jako autor, współtwórca, twórca i redaktor. Na SE pod ramką: „Petit Sculp.„. Na odwrocie na E ręcznie: „A Mr Monty ¦ a Genéve ¦ 18”.

Znak wodny: pięciokąt i grona
Osiedla: sygnatura nieregularna, plany
Hydrografia: rzeki, jeziora, bagna
Odwzorowanie: stożkowe
Nazewnictwo: hydrografia, państwa, prowincje, makroregiony, mezoregiony, osiedla
Współrzędne geograficzne: opisane między ramkami co 5°, oznaczone graficznie w ramce wewnętrznej co 1°.
Ramka: zwykła, kolorowana

Kolekcja: Muzeum Polskie w Rapperswilu