65. LAND GRAVIATUS ¦ ALSATIAE ¦…

65. LAND GRAVIATUS ¦ ALSATIAE ¦ tam SUPERIORIS quam INFERI ¦ cum utroque ¦ MARCHIONATU BADENSI ¦ ut et traclu Herciniae Silvæ ¦ ac Ditione quatuor Urbium Silvestr ¦ editore IOH. BAPTISTA HOMANNO ¦ NORIMBERGÆ. ¦ Cum Privilegio Sac. Ca-es. Maj.

65.	LAND GRAVIATUS ¦ ALSATIAE ¦ tam SUPERIORIS quam INFERI ¦ cum utroque ¦ MARCHIONATU BADENSI ¦ ut et traclu Herciniae Silvæ ¦ ac Ditione quatuor Urbium Silvestr ¦ editore IOH. BAPTISTA HOMANNO ¦ NORIMBERGÆ. ¦ Cum Privilegio Sac. Ca-es. Maj.
Norymberga 1720

Homann (Homanno) Jan (Johann) Chrzciciel (Baptist) (1663-1724)

01383X-38950-a 01383X-38950-b

Skala [ca 1:640 000], podziałka liniowa na MW pod kartuszem tytułowym: „Millitaria Germanica communia

Miedzioryt ręcznie kolorowany, mapa przeglądowa.

Atlas Novus Terrarum Orbis Imperia… Opera Johannis Baptiste Homanni. Vol. I-IV Norimbergae 1720

Oryginalny antyczny miedzioryt, ręcznie barwiony w konturze i po opublikowaniu. Dekoracyjna duża mapa przedstawiająca Baden i Elsaß. Mapa sięga od Schaffhausen w kierunku Germersheim i rozciąga się na zachodzie w kierunku Saarbrücken i sąsiedniego Lothrigen. Mocne i wyraźne wrażenie z ozdobnym kartuszem alegorycznym. Johann Baptist Homann (20 marca 1664 – 1 lipca 1724) był niemieckim geografem i kartografem, który sporządził również mapy obu Ameryk. Homann urodził się w Oberkammlach koło Kammlach w Elektoracie Bawarii. Choć kształcił się w szkole jezuickiej i przygotowywał się do kariery kościelnej, ostatecznie przeszedł na protestantyzm i od 1687 r. pracował jako notariusz prawa cywilnego w Norymberdze. Wkrótce zwrócił się do grawerowania i kartografii; w 1702 założył własne wydawnictwo. Homann zyskał renomę jako czołowy niemiecki kartograf, aw 1715 został mianowany przez cesarza Karola VI Cesarskim Geografem. Nadawanie takich przywilejów jednostkom było dodatkowym prawem, którym cieszył się cesarz Świętego Rzymu. W tym samym roku został również mianowany członkiem Pruskiej Akademii Nauk w Berlinie. Szczególne znaczenie dla kartografii miały cesarskie przywileje drukarskie (łac. privilegia impressoria). Chroniły one przez pewien czas autorów we wszystkich dziedzinach nauki, takich jak drukarze, miedzioryci, twórcy map i wydawcy. Były również bardzo ważne jako rekomendacja dla potencjalnych klientów. W 1716 Homann opublikował swoje arcydzieło Grosser Atlas ueber die ganze Welt (Wielki Atlas Świata). Liczne mapy powstały we współpracy z grawerem Christophem Weigelem Starszym, który wydał również Siebmachers Wappenbuch. Homann zmarł w Norymberdze w 1724 r. Jego następcą został jego syn Johann Christoph Homann (1703-1730). Firma po jego śmierci działała dalej jako firma spadkobierców Homanna, zarządzana przez Johanna Michaela Franza i Johanna Georga Ebersbergera. Po kolejnych zmianach w zarządzie firma upadła w 1852 roku. Firma była znana za granicą jako „Homann Erben”, „Homanniani Heredes” lub „Heriters de Homann”.

Rzeźba: kopczyki
Osiedla: sygnatura, kółka
Hydrografia: rzeki, jeziora
Siatka: geograficzna
Komunikacja: drogi
Nazewnictwo: hydrografia, województwa, prowincje, 2-st. osiedla,
Współrzędne geograficzne: opisane między ramkami co 1°, oznaczone graficznie w ramce wewnętrznej co 10′.
Ramka: zwykła
Format: r: 555×455, p: 560×460, a: 576×479

Kolekcja: Muzeum Polskie w Rapperswilu

Nr katalogu CRP: 01383X-38950

ⓒ Piotr Maria Mojski (B. de Weydenthal)