17. TABVLA·MODERNA·SARMATIE·EVR·SIVE HVNGARIE·POLONIE· RVSSIE·PRVSSIE·ET·VvALACHIE.

17.	TABVLA·MODERNA·SARMATIE·EVR·SIVE HVNGARIE·POLONIE· RVSSIE·PRVSSIE·ET·VvALACHIE.
Strasbourg 1513

Aeschler Jakub
Beneventano (Beneventanus) Marco
Cusanus Cardinal (Nicolas) Mikolaj (Cryftz, Khrypffs) z Kuzy (1401-1464)
Etzlaub Erhard (1460-1532)
Ptolemeus (Ptolemey, Ptolemaeus, Ptolemeusz) Claudius (Klaudiusz) (90-168)
Ringmann Mathias (Philesius)
Scott Joannes
Uebelin Georg
Waldseemüller (Ilacomylus) Martin (1470-1521)
Wapowski (Vapovsky) Bernard (1475-1535)

Skala 1:3750000 Skala przybliżona

Drzeworyt kolorowany, mapa ogólnogeograficzna

Claudii Ptolemei.. viri Alexandrini  Mathematicę disciplinę Philosophi  doctissimi Geographie opus novissima traductione e Greco=rum archeotypis castigatissime pressum:ceteris  ante lucubratorum multo prestantius… kolofon: Anno… M D XIII. Marcii XII… Argentine…Joannis Schotti…

Mapa opracowana przez M. Waldseemüllera na podstawie prac E. Etzlauba i M. Beneventano w Strasbourgu. Treść w pełni oparta na mapie M. Beneventano, na co wskazuje umieszczenie miejscowości rodzinnych Bernarda Wapowskiego. Treść mapy przesunięta znacznie na wschód i wyraźnie bogatsza w porównaniu do mapy Mikołaja z Kuzy, natomiast terytorium Niemiec pozostawiono puste. W opisywanej wersji Geografii autor zamieścił dodatkowo mapę Germanii, rozbijając w ten sposób mapę Kuzańczyka na dwa osobne arkusze. Przy opracowaniu mapy autor współpracował z M. Ringmannem, natomiast wydawcami byli J. Aeschler i G. Uebelin, w których ręce przeszły materiały Sztrasburskiego wydania prawdopodobnie w rok po ich powstaniu, czyli w 1508 r. Erhard Etzlaub (ur. Ok. 1455 [?] – 1465 w Erfurcie; zmarł 1532 w Norymberdze), był astronomem, geodetą, kartografem, producentem instrumentów i lekarzem. Etzlaub został obywatelem Norymbergi w 1484 r., Ale jego zawód nie został zarejestrowany przy tej okazji. Zakładając, że „Eberhardus Eczleiben”, który ukończył maturę w Erfurter Hochschule w 1468 r., jest prawdopodobnie tą samą osobą, rok jego urodzenia powinien wynosić między 1455–1460, a nie później. Z listów stron trzecich z lat 1500 i 1507 dowiadujemy się, że był on dobrze znanym twórcą przyrządów („kompasu”) i geodety, oraz z listu z 1517 r., Że „praktykował także jako lekarz przez co najmniej cztery lata i że „pochodzi z Erfurtu”. W 1515 r. Ogłosił się „astronomem i lekarzem z Uniwersytetu w Erfurcie”. A 21 lutego 1532 r. Dlatego najprawdopodobniej zmarł w styczniu lub na początku lutego 1532 r. Nie było spadkobierców. Z okazji Roku Świętego 1500, kiedy oczekiwano, że wielu pielgrzymów pojedzie do Rzymu, zaprojektował swoją słynną mapę „Rom-Weg” (Droga do Rzymu), drzeworyty o wymiarach  41 x 29 cm w stereograficznej projekcji w skali około 1:5600000. To najwcześniejsza wydrukowana mapa drogowa Europy Środkowej. Podobnie jak wszystkie mapy Etzlauba, ta była również w orientacji południowej. Odległości między miastami można obliczyć za pomocą linii kropkowanych, w których odległość miedzy punktami oznacza jedną milę niemiecką (7400 m). Kolorowe grafiki (zgodnie z nowatorskimi wymaganiami autora) pokazują również regiony polityczne. Obszar mapy leży między szerokościami geograficznymi 58° (Viborg, Dania) i 41° (Neapol). Nie podano długości geograficznej, ale Paryż pojawia się na zachodnim krańcu, a Budapeszt na wschodnim. Dane mogły pochodzić z ok. 1421 mapy Klosterneuburga Fridericusa, a także z własnych wywiadów Etzlauba z podróżującymi kupcami. To była druga, ulepszona edycja zasadniczo tej samej mapy, 1501, 54,5 x 39,7 cm, wydrukowanej w Norymberdze przez Georga Glogkendona. W 1533 roku syn Glogkendona, Albrecht, wydrukował jeszcze jedno (niezmienione) wydanie. Obszar objęty tą późniejszą mapą został rozszerzony do szerokości 40° (na południe od Salerno) i około 74 km w kierunku zachodnim, a mapa była bardziej szczegółowa w byłych regionach marginalnych. Ze wszystkich trzech wydań wiadomo, że zachowało się tylko 6 kopii (np. Przechowywane przez SUB (Göttingen), Germanisches Nationalmuseum (Norymberga), Bibliothèque Nationale (Paryż), British Library (Londyn)), ale dane Etzlauba były szeroko wykorzystywane w pierwszaj połowie XVI wieku, między innymi przez Martin Waldseemüllera i Sebastiana Munstera. Na SE ołówkiem: „Ptolemeusz 1513”. Na odwrocie na SE ołówkiem: „Chicago 1971 ¦ Neba… zapł. $400 ¦ 1970 ¦ 1513 ¦ Cenna. „.

Znak wodny: lilia.
Tytuł: na N poza ramka.
Osiedla: kółka
Nazewnictwo: góry, hydrografia, państwa, prowincje, osiedla
Współrzędne geograficzne: opisane między ramkami tylko na E i W co 1°.
Format: a: 381×543, a:456×615