41. POLONIA ¦ Regnum, et ¦…

41. POLONIA ¦ Regnum, et ¦ SILESIA ¦ ducatus.

41.	POLONIA ¦ Regnum, et ¦ SILESIA ¦ ducatus.
Frankfurt 1641

Merian Matthäus (1593-1650)

Skala 1:2000000; skala przybliżona, podziałka liniowa: „Milliaria Germanica„.

Miedzioryt czarno-biały, mapa przeglądowa.

Theatrum European… (1629-1718)

Matthäus Merian

Mapa pochodzi z jednego z wielu wydan kilku atlasów M. Meriana. M. Merian studiował w Zurychu, następnie pracowal jako rytownik, topograf i wydawca we Frankfurcie. Matthäus Merian der Ęltere (lub „Matthew”, „The Elder” lub „Sr.”; 22 września 1593 – 19 czerwca 1650) był urodzonym w Szwajcarii grawerem, który pracował we Frankfurcie przez większą część swojej kariery, gdzie prowadził również Wydawnictwo. Był członkiem patrycjuszowskiej rodziny Bazylea Merian. Urodzony w Bazylei Merian nauczył się grawerowania miedziorytów w Zurychu. Następnie pracował i studiował w Strasburgu, Nancy i Paryżu, po czym wrócił do Bazylei w 1615 roku. W następnym roku przeniósł się do Oppenheim w Niemczech, gdzie pracował dla wydawcy Johanna Theodora de Bry, który był synem znanego rytownika i podróżnika Theodora de Bry. W 1617 r. Merian poślubił Marię Magdalenę de Bry, córkę wydawcy i przez pewien czas związany był z wydawnictwem de Bry. W 1620 r., Kiedy Oppenheim został zniszczony przez pożar podczas hiszpańskiej okupacji, przenieśli się z powrotem do Bazylei, ale trzy lata później wrócili do Niemiec, tym razem do Frankfurtu. Mieli cztery córki i trzech synów, w tym Matthausa Meriana Młodszego. Maria Magdalena de Bry zmarła w 1645 roku, a rok później Matthäus poślubił Johannę Catharinę Hein. Pięć lat później zmarł Matthäus, pozostawiając żonę z dwójką małych dzieci, Annę Marię Sibylla Merian (ur. 1647), która później została pionierką przyrodnika i ilustratora oraz syna Maksymiliana, który zmarł przed trzecimi urodzinami. W 1623 r. Merian przejął wydawnictwo swego teścia po śmierci de Bry. W 1626 roku został obywatelem Frankfurtu i odtąd mógł pracować jako niezależny wydawca. Większość życia zawodowego spędził we Frankfurcie. Na początku życia tworzył szczegółowe plany miasta w swoim unikalnym stylu, np. plan z Bazylei (1615) i plan z Paryża (1615). Z Martinem Zeilerem (1589 – 1661), niemieckim geografem, a później (około 1640 r.) Z własnym synem, Matthäusem Merianem (der Jüngere, tj. „Młodszy” lub „Jr.”) (1621–1687), wyprodukował seria Topographia. Zestaw 21 tomów był wspólnie znany jako Topographia Germaniae. Zawiera liczne plany miast i widoki, a także mapy większości krajów i mapę świata – było to tak popularne dzieło, że zostało wydane w wielu wydaniach. On także przejął i ukończył późniejsze części i edycje Grand Voyages i Petits Voyages, zapoczątkowane przez de Bry w 1590 roku. Prace Meriana zainspirowały Suecia Antiqua et Hodierna Erika Dahlberga. Niemiecki magazyn podróżniczy Merian nosi jego imię. Znany był również z finezji swoich alchemicznych ilustracji w książkach takich jak Musaeum Hermeticum (1678) i Atalanta Fugiens (1618). Matthäus Merian zmarł po kilku latach choroby w 1650 r. W Langenschwalbach, niedaleko Wiesbaden. Po jego śmierci jego synowie Matthäus Jr. i Caspar przejęli wydawnictwo. Kontynuowali publikowanie Topographia Germaniae i Theatrum Europaeum pod nazwą Merian Erben (spadkobiercy) (tj. Merian Heirs).Na NE w treści mapy godło polskie, na SW herb Śląska, na SE tekst: „M. Merian scut.„. Na NE poza ramką ołówkiem: „288”, na SE: „1660 Merian 288 20”, na SW: „Merian”. Na odwrocie na SE ołówkiem: „Merian ¦ Merian 1640 ¦ 26 1/4 x 35 1/2 cms”, na SW: „R. Blome ?”.

Osiedla: sygnatura nieregularna
Hydrografia: rzeki, jeziora, bagna
Nazewnictwo: hydrografia, państwa, prowincje, 2-st. osiedla
Współrzędne geograficzne: opisane w ramce co 20′ tylko na W i na E, oznaczone graficznie w ramce wewnętrznej co 2′ tylko na E i na W,