219. POLAND ¦ CORRECTED from Observations…

219. POLAND ¦ CORRECTED from Observations communicatéd to the ¦ ROY-AL SOCIETY at LONDYN and the ROYAL ACADEMY ¦ atPARIS ¦ Is humbly Dedicated To ¦ Sr. JAMES HALLETT Kt. ¦ CITZEN OF LONDYN ¦ By ¦ Hos Obliged Humble Servant. ¦ Ion. Senex

219.	POLAND ¦ CORRECTED from Observations communicatéd to the ¦ ROY-AL SOCIETY at LONDYN and the ROYAL ACADEMY ¦ atPARIS ¦ Is humbly Dedicated To ¦ Sr. JAMES HALLETT Kt. ¦ CITZEN OF LONDYN ¦ By ¦ Hos Obliged Humble Servant. ¦ Ion. Senex
Londyn (1790)

Bowles Carington (1724-1793)
Bowles John (1701-1779)
Bowles Thomas (1702-1767)
Sayer Robert (1725-1794)
Senex John (1678-1740)

00264-11431-a (Kopiowanie) (Kopiowanie) 00264-11431-b

Skala 1:1800000; skala przybliżona, podziałki liniowe: „Common Leagues of Poland 20 in a Degree„, „Prussian Leagues 16 to a Degree„. „Vkraine Leagues 14 to a Degree„, „Common German Leagues 15 to a Degree„, „Common British miles 60 to a Degree

Miedzioryt kolorowany, mapa polityczna.

Bowles’s Universal Atlas: Being a Complete Collection of New and Accurate Maps, of all the Known Countries in the World; displaying the Whole Surface of the Terraqueous Globe, Laid Down from Correct Surveys, New Discoveries, and Authentic Documents” London: Bowles and Carver, ca. 1790.

Mapa prawdopodobnie pochodzi z wielkoformatowego atlasu Senexa opracowanego przez Roberta Sayer’a na zamowienie T. Bowles’a, właściciela domu wydawniczego i han dlowego w St. Paul’s Churchyard i wydanego pod koniec XVIII wieku w oficynie prowadzonej przez spadkobierców T. Bowles’a, J. Bowles’a & C. Bowles’a (Cornhil), przy współpracy Roberta Sayera w Londynie. John Senex (1678, Ludlow, Shropshire – zm. 1740, Londyn) był angielskim kartografem, grawerem i odkrywcą. Był także astrologiem i geografem królowej Anny z Wielkiej Brytanii, redaktorem i sprzedawcą zabytkowych map, a przede wszystkim twórcą kieszonkowej mapy świata, firma na Fleet Street, gdzie sprzedawał mapy. Był jednym z głównych kartografów XVIII wieku. Rozpoczął naukę u Roberta Clavella w Stationers Company w 1692 roku. Senex słynie ze swoich map świata, z których niektóre dodały wzniesienia i które zawierają drobne szczegółowe ryciny. Wiele z tych map można znaleźć w zbiorach muzealnych; rzadko kopie są dostępne do prywatnej sprzedaży. Niektóre kopie są przechowywane w Narodowym Muzeum Morskim; wiele jego map jest obecnie w posiadaniu Trinity College Dublin. Pracując i współpracując z Charlesem Price’em, Senex stworzył serię rycin dla londyńskich Almanach, aw 1714 roku opublikował wraz z Maxwellem angielski Atlas. W 1719 roku opublikował miniaturowe wydanie Britannia autorstwa Johna Ogilby’ego. Szczególnie zainteresował się przedstawieniem Kalifornii jako wyspy zamiast części kontynentalnej Ameryki Północnej, co sprawia, że wiele jego map jest atrakcyjnych dla kolekcjonerów. W 1721 r. Opublikował nowy atlas ogólny. Wykorzystał pracę kartografa Guillaume de L’Isle. W 1728 roku Senex został wybrany do stypendium Royal Society of London. John Bowles (1701-1779). Wydawca drukowany, młodszy syn Thomasa Bowlesa I i brat Thomasa Bowlesa II (por.). Podczas gdy Tomasz II zajął się rodzinnym biznesem, John założył swoją oddzielną drukarnię ok. 1723 w Mercers ’Hall w Cheapside w Londynie. W 1733 roku handlował (również?) Pod znakiem Czarnego Konia, Cornhill. Karierę Johna można śledzić w ośmiu katalogach, które opublikował w latach 1728-1768. Ostatni ma nie mniej niż 167 stron. W 1752 lub 1753 jego syn Carington Bowles został wspólnikiem i przez około dziesięć lat, aż do 1764 r., Handlował jako John Bowles & Son. Następnie Carington odszedł, aby przejąć interes Thomasa Bowlesa II, swojego wuja, pozostawiając Johna, aby kontynuował istniejącą działalność, rezygnując z „& Son”. John Bowles zmarł jako bogacz w 1779 roku, a jego pozostałe akcje kupił Robert Wilkinson. [Od: biograficzna baza danych British Museum] Carington Bowles syn Johna Bowlesa (1701? -1779), u którego był uczniem w 1741 roku i z którym był w spółce jako John Bowles & Son w Black Horse, Cornhill, Londyn, od 1752 lub 1753 roku. Za sprawą jego wuja, Thomasa Bowlesa II przeniżsł się w okolice St Paul. Zakłada się, że firma Carington przeniosła się na St. Paul’s Churchyard w 1767 r., kiedy zmarł Tomasz II, ale data 1766 pojawia się wraz z nazwiskiem Caringtona jako wydawcy na St Paul’s Churchyard na portrecie Lorda Camdena (Faber Junior, Chaloner Smith, 52.II). Kiedy Carington zmarł, firma przeszła na jego syna (Henry) Carington Bowles. [Źródło: British Printed Images do bazy danych 1700 wydawców i drukarzy]. Wydawnictwi Bowles & Carver istniało pod adresem: 69 St Paul’s Churchyard, London  do 1832 roku. Na SE w treści mapy: „Longitude from Londyn„. Na NE poza ramką: „C-20”. Na odwrocie na NE: „24” ołówkiem na N: „Senex”, na S: „Senex”, „M brak”, „Senex”. Mapa wielkoformatowa.

Osiedla: sygnatura, kółka
Hydrografia: Rzeki, jeziora, bagna
Odwzorowanie: stożkowe
Nazewnictwo: hydrografia, województwa, prowincje, państwa, 3-st. osiedla,
Współrzędne geograficzne: opisane między ramkami co 1°, oznaczone graficznie w ramce wewnętrznej co 30′ i co 10′.