136. POLAND ¦ and other the…

136. POLAND ¦ and other the Countries ¦ belonging to that Crowne ¦ According to the Newest ¦ Observation ¦ 1719

136.	POLAND ¦ and other the Countries ¦ belonging to that Crowne ¦ According to the Newest ¦ Observation ¦ 1719
Londyn 1721

Harris Jihn (1680-1740)
Senex John (+1740)

Skala 1:2800000; skala przybliżona, podziałki liniowe: „English common Miles„, „Measured Miles„.

Miedzioryt, kolorowany, mapa ogólnogeograficzna.

A new general atlas… of the world… by Senex. Londyn 1721

Mapa rytowana przez angielskiego rytownika i sztycharza J. Harrisa zamieszkałego w Bulls Head Court, Newgate St. w Londynie w 1719 roku i zamieszczona w A new general Atlas J. Senexa w 1721 roku. John Senex (1678 w Ludlow, Shropshire – 1740 w Londynie) był angielskim kartografem, rytownikiem i odkrywcą. Był także astrologiem, geologiem i geografem królowej Anny z Wielkiej Brytanii, wydawcą i sprzedawcą antycznych map oraz, co najważniejsze, twórcą kieszonkowej mapy świata. [Potrzebne źródło] firmę przy Fleet Street, gdzie sprzedawał mapy. Był jednym z głównych kartografów XVIII wieku. Rozpoczął praktykę u Roberta Clavella w Stationers Company w 1692 roku. Senex słynie ze swoich map świata, z których niektóre mają dodatkowe wzniesienia i które przedstawiają maleńkie szczegółowe ryciny. Wiele z tych map można znaleźć w zbiorach muzealnych; rzadko kopie są dostępne w sprzedaży prywatnej. Niektóre egzemplarze znajdują się w Narodowym Muzeum Morskim; wiele jego map jest obecnie w posiadaniu Trinity College Dublin. Pracując i współpracując z Charlesem Price’em, Senex stworzył serię rycin dla londyńskich almanachów, aw 1714 roku opublikował wraz z Maxwellem angielski Atlas. W 1719 roku opublikował miniaturowe wydanie Britannia autorstwa Johna Ogilby’ego. Zainteresował się szczególnie przedstawieniem Kalifornii jako wyspy zamiast części kontynentalnej części Ameryki Północnej, co sprawia, że wiele jego map jest atrakcyjnych dla kolekcjonerów. [Potrzebne źródło] W 1721 roku opublikował nowy atlas ogólny. Jako inspirację wykorzystał pracę kartografa Guillaume de L’Isle. W 1728 Senex został wybrany do Fellowship of the Royal Society of London.Tekst przy kartuszu: „Most humbly Insoribd to The Hon.ble Collonel Charles Cathcart, Groom of the Bed Chamber to His Royal Highness the Prince„, tekst na SW między ramkami: „Longitude East from Londyn„. Opisane strony świata: North, South, East, West.Kartusz tytułowy: Amor z niedzwiedziem, kopiowany z południowej części kartusza tytułowego mapy K. Allarda, pod kartuszem tekst: Revised by I Senex. Pod podziałkami: I.Harris sculp. W kartuszu tytułowym legenda miejscowości: 1.Archbishopricks, 2. Bishopricks, 3. Palatinates, 4. Castles, 5. Market Towns, 6. Villages. Na odwrocie ołówkiem na NE: „M(438)”,na SE: „Senex 1719 / 47×53 3/4 cms”.

Osiedla: 6-st sygnatura;
Hydrografia: rzeki, jeziora, bagna
Odwzorowanie: trapezowe
Nazewnictwo: hydrografia, prowincje, 2-st. osiedla