67. NOVISSIMA ¦ POLONIAE ¦ REGNI…

67. NOVISSIMA ¦ POLONIAE ¦ REGNI ¦ Descriptio

67.	NOVISSIMA ¦ POLONIAE ¦ REGNI ¦ Descriptio
Oxford 1680-1683

Janssonius (Jansson, Janssen, Johnson) Jan (Johannes, Joan) (1588-1664)
Janssonius-Waesberger (Waesburg) Heirs Johannes (1620-1681)
Pitt Mosis (Mosio, Moses, Mosem, Mojżesz) (1632-1696)
Swart Steven (Stephen, Stephan, Stephani) (XVII w.)

Skala 1:800000; skala przybliżona, podziałka liniowa: „Milliaria Germanica communia„.

Miedzioryt kolorowany, mapa ogólnogeograficzna

The English  Atlas. Volume I.  CONTAINING A  DESCRIPTION  OF  POLAND. kolofon: OXFORD,  Printed at the THEATER, for Joh. Jansonius a Waesberge, and Steven Swart, Booksellers  in Amsterdam MDCLXXX.

Przeróbka mapy J. Janssoniusa uzupelniona siatką geograficzną przez jego zięcia J. H. Janssoniusa van Waesburg , zamieszczana w atlasie Williama Nicolsona wydawanym w latach 1680-1683 przez Mojżesza Pitt’a w Oxfordzie. Kartusz z dedykacją: „Nobilißo: & tam dignitate generis. quam ¦ Meritis in Patriam onoratißo Viro. ¦ Dno. Nicolao Pahl. ¦ in celeberrimo Maris Balthici ¦ empirio, Virbe Gedanensi, Præ.¦consuli & vicepræsidi, bonarum ¦ artium Patrono ac Fautori obser.¦vantiæ ergò D.D.D. ¦ Joannes Janssonius.” W rogu na NE w treści mapy rzymska cyfra: „XIIII”. Opisane strony świata: Septentrio, Meridies, Oriens, Occidens. Na odwrocie ołówkiem na NE: „Jansonius ¦ (Pitt)”. Moses Pitt był księgarnią i drukarnią znaną z produkcji swojego Atlasu świata, projektu wspieranego przez Royal Society, a zwłaszcza Christophera Wrena . Znany jest również jako autor The Cry of the Oppressed (1691), opisującej warunki, w jakich uwięzieni dłużnicy żyli w więzieniach dłużników w Anglii. Pitt pochodzi ze St Teath w Kornwalii i zaczął publikować w 1667 r. Ze swojej bazy w Little Britain w Londynie. Jego praca charakteryzowała się wyuczoną treścią i obejmowała autorów takich jak Robert Boyle i Gilbert Burnet.  Jego Atlas miał początkowo mieć 12 tomów i kontynuował inne prace dla Royal Society. Jednak rosnące koszty, oszacowane przez Pitta na 1000 GBP za wolumen, przyczyniły się do jego ostatecznej bankructwa i tylko cztery wolumeny zostały wyprodukowane. Drugi tom miał jako fronton znaczący grawerowany portret królowej Katarzyny Braganzy autorstwa Edwarda Le Davisa. W Irlandii William Molyneux współpracował z Roderic O’Flaherty w celu zebrania materiałów dla Atlasu. Podczas gdy kryzys finansowy Pitta doprowadził do odwołania projektu, zebrano bardzo cenne prace na temat wczesnej historii Irlandii. Molyneux i O’Flaherty zawarli przyjaźń, a Molyneux pomógł, gdy jego traktat Ogygia został opublikowany w Londynie w 1685 roku. W wyniku projektu Atlasu Pitt ogłosił upadłość. Został zabrany do Więzienia Floty i pozostawał tam lub w Więzieniu Króla przez siedem lat. W 1691 r. Opublikował „Wołanie uciśnionych: bycie prawdziwym i tragicznym opisem niezrównanych cierpień tłumów biednych więźniów w większości więźniów w Anglii”, poruszający apel w imieniu więźniów o dług w całym kraju. Swart Steven – historyk niderlandzki: zawierający prawdziwy i dokładny związek tego, co wydarzyło się w późnych wojnach między królem Wielkiej Brytanii i królem francuskim wraz z ich sojusznikami, przeciwko Stanom Zjednoczonym Prowincji Zjednoczonych; od początku anno 1671 r., do zawarcia pokoju między wspomnianym wyżej majestatem brytyjskim, a wspomnianymi państwami, z kontynuacją tego, co wydarzyło się między Francją i jego sojusznikami, przeciwko tym państwom i ich konfesjonałom, aż do końca rok 1674; zilustrowane ponad 60 rzeźbami, które są dokładnymi opisami najważniejszych fortyfikacji w tych prowincjach, a także zdjęcia wielu potężnych książąt i wybitnych oficerów. 3 wydania opublikowane w 1675 roku w języku angielskim i prowadzone przez 173 bibliotek członkowskich WorldCat na całym świecie. Nowy słownik, angielski i niderlandzki: w którym słowa są właściwie interpretowane, a ich różne znaczenia dokładnie zanotowane: wzbogacone o wiele eleganckich fraz i wybranych przysłów: a dla pomocy w języku angielskim cząsteczki de i het umieszczone przed rzeczownikami niderlandzkimi: whereunto dodano niewielki traktat dotyczący niderlandzkiej wymowy oraz właściwego użycia holenderskich cząstek de, die, deeze i het, dat, dit = Nieuw woordenboek der Engelsche en Nederduytsche taale: waar in de woorden eygentlyk vertaald, en de verscheydenerleye betékenissen der zelve naauwkeuriglyk aangeweezen zyn: verrykt met veele nette spreekwyzen, przez de hedendaagse Engelsche schryveren gebrukelyk, en doorgaans with fraaije spreekwoorden verzien: zynde daarenboven, ten dziesięć dienste der Engelschen, de lédekeen korte verhandeling van de uytspraak der Engelsche taale, benessent een bericht van de Nederduytsche spel-konst: alles to ́T groot nut der gener, die begeerig zyn om die taalen te leeren, van nieuws op t’zamengesteld Williama Sewela (Książka)

Osiedla: 2-st. sygnatura
Odwzorowanie: trapezowe
Nazewnictwo: hydrografia, wojewodztwa, 2-st. osiedla