75. L’ ALLEMAGNE, ¦ LA BOHEME,…

75. L’ ALLEMAGNE, ¦ LA BOHEME, ¦ ET LA HONGRIE ¦ avec une partie de la ¦ Pologne, ¦ Par M. Bonne, ¦ Ingenieur-Hydrographe ¦ de la Marine

75.	L’ ALLEMAGNE, ¦ LA BOHEME, ¦ ET LA HONGRIE ¦ avec une partie de la ¦ Pologne, ¦ Par M. Bonne, ¦ Ingenieur-Hydrographe ¦ de la Marine
Paryż (1800)

Bonne Rigobert (1729-1794)

00795-18756-b 00795-18756

Skala 1:3000000; skala przybliżona, podziałki liniowe w tresci na NW: „Li De Hongrie De Boheme et de Suisse De 121/2Deg„, „Milles d’Allemagne de 15 au Deg.„, na SW : „Milles de Hollande de 19 au De„, „Lieuse communes de France, de 25 au Degré„, „Li. Merines ou Li. Communes de Pologne de 20 au Degré„,

Miedzioryt czarno-bialy.

Atlas Encyclopedique, Paris. 1787

Mapa Europy centralnej (Niemcy, Benelux, Wegry, Śląsk, część Polski), miedzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Północnym. Rigobert Bonne (* 1727 w Raucourt w Ardenach, † 1795 w Paryżu) był francuskim matematykiem i kartografem. Oprócz map, które stworzył, Bonne jest dziś najbardziej znany jako imiennik fałszywego odwzorowania mapy cylindrycznej, odwzorowania Bonneschego. Urodzony w Raucourt w Ardenach w 1727 roku Bonne początkowo pracował jako geograf inżynier i nauczyciel matematyki. W 1762 roku opublikował swój pierwszy atlas morski Atlas wykonany w rzucie Mercatora. W 1771 r. Opublikował dużą liczbę map w wydawnictwie grawera Jeana Lattrégo w Paryżu, do których dążył do jak największej dokładności kartograficznej, a które zostały później podsumowane – razem z pracami innych kartografów francuskich – w tzw. Atlasie nowożytnym. W 1773 roku Bonne został wyznaczony na następcę Jacquesa-Nicolasa Bellinsa jako inżynier-hydrograf francuskiego Dépot de la Marine. W 1776 roku został mianowany głównym inżynierem hydrografem francuskiej marynarki wojennej za osiągnięcia w dziedzinie kartografii morskiej. Bonnes Atlas de toutes les party connues du globe terrestre, opublikowane w Genewie w 1780 r., Uzupełniało Histoire Philosophique et Politique des Etablissements et du Commerce des Européens dans les deux Indes des Abbé Raynal. Wraz z Nicolasem Desmaretem Bonne opublikował Atlas de Geographie Ancienne w 1783 roku. Na prośbę genewskiego wydawcy Charlesa-Josepha Panckouckego, Bonne i Desmaret stworzyli Atlas Encyclopédique w 1787 i 1788 roku jako uzupełnienie do Encyclopédie méthodique, rewizji słynnej Encyclopédie. W przedmowie do Atlas Encyclopédique Bonne opisał budowę map w oparciu o odwzorowanie bonneowskie, które zostało później nazwane jego imieniem. W 1789 roku Joseph Bernard de Chabert, główny inspektor Dépot de la Marine, wbrew jego woli przeniósł Bonne na emeryturę. Rigobert Bonne zmarł w Paryżu sześć lat później. W 1827 roku, ponad trzydzieści lat po śmierci Bone’a, encyklopedia Atlas ukazała się w nowym wydaniu. W XIX wieku odwzorowanie Bonneschego zostało wykorzystane na wielu mapach; pod koniec XIX wieku został ostatecznie zastąpiony metodami rzutowania z mniejszą dystorsją kątową. Odwzorowanie mapy opracowane przez Bonne jest imiennikiem lodowca Bonne na Antarktydzie. Opisane strony Świata, na N poza ramką: Longitude du Méridien De l’Isle de Fer na S poza ramką: Longitude du Mérid. De Paris. Na NW poza ramką: „Liv. V”, na NE poza ramką: „No, 22”, na SE poza ramką: „23”

Rzeźba:            kopczyki
Osiedla:       sygnatura