60. .A NEW MAP ¦ OF…

60. .A NEW MAP ¦ OF ¦ SARMATIA EUROPÆA ¦ PANNONIA and DACIA ¦ Schewing their Principal Divisions, ¦ People, Cities, Towns, Rivers, ¦ Mountains & c. ¦ Dedicated to his Highness ¦ WILLIAM ¦DUKE OF GLOUCESTER.

60.	.A NEW MAP ¦ OF ¦ SARMATIA EUROPÆA ¦ PANNONIA and DACIA ¦ Schewing their Principal Divisions, ¦  People, Cities, Towns, Rivers, ¦ Mountains & c. ¦ Dedicated to his Highness ¦  WILLIAM ¦DUKE OF GLOUCESTER.
Londyn 1700

Cole Benjamin
Wells Edward (1667-1727)

00530-11863-b 00530-11863

Skala 1: 1000000; skala przybliżona podziałki liniowe: „A SCALE OF ENGLISH MILES::”, „According

to Picarts Computation„, „According to Ricciolus Computation„.

Miedzioryt czarno-biały, mapa przeglądowa.

New Set of Maps both of Ancient and present Geography. London – Oxford 1700

Mapa Europy Środkowej rytowana przez B. Cole i zamieszczona w wielokrotnie wydawanym w Oksfordzie i Londynie atlasie E. Wellsa. Benjamin Cole był angielskim geodetą, kartografem, twórcą instrumentów, rytownikiem i introligatorem mieszkającym w Oksfordzie. Jego synowie William i Benjamin byli również twórcami instrumentów w Londynie, podczas gdy inny syn, Maksymilian, był grawerem w Oksfordzie. Benjamin Cole od dawna interesował się masonerią i wygrawerował fronton do Księgi Konstytucji z 1756 r. Po sukcesie Johna Pine w 1743 r. Jako oficjalny rytownik Wielkiej Loży. Cole opracował mapy okręgów dla pierwszego wydania pośmiertnej Historii Londynu historyka i topografa Williama Maitlanda (ok. 1963–1757) od jej powstania do współczesności (1769). (Por. Nowa i dokładna historia i ankieta londyńska Johna Enticka z 1766 r.) Jego ryciny muzyczne obejmowały kolekcję Johna Fredericka Lampe z oprawą pieśni Entered Apprentice. W latach 1728/9 opublikował kopię Old Charges z przemówieniami dwóch masonów, Francisa Drake’a i architekta Edwarda Oakleya. Jego ilustracje pojawiły się w książkach, począwszy od bajek dla dzieci, a skończywszy na podręcznikach ćwiczeń wojskowych, a godnym uwagi dziełem było przedsięwzięcie we współpracy z Edwardem Oakleyem, The Magazine of Architecture, Perspective i Sculpture, które stanowiło wprowadzenie do architektury palladiańskiej. Cole stworzył szeroką gamę instrumentów, które można oglądać w muzeach w całej Wielkiej Brytanii. Został uczniem Thomasa Wrighta i był wolny w Merchant Taylors 'Company. Firma Wright & Cole działała do 1748 roku, kiedy Cole zastąpił Wrighta. Cole & Son prowadzili działalność w latach 1751–1766 z Orrery przylegającej do Globe Tavern przy Fleet Street w Londynie. Adres ten stał się 136 Fleet Street około 1760 roku i 200 Fleet Street w późniejszych latach. Firma została przejęta przez Johna Troughtona w 1782 roku, która przetrwała jako Cooke, Troughton i Sims w XX wieku. Cole założył dynastię rytowników dla masonów. Jego syn Benjamin (1725–1813) był praktykantem u ojca w 1739 r. Inny syn, William, pracował jako grawer w Banku Anglii, a w 1767 r. Przejął kontrolę i produkcję wyrytych listów masonów. Syn Williama, John, założył „Masońskie Biuro Drukarskie” w Londynie. Edward Wells (1667–1727) był angielskim matematykiem, geografem i kontrowersyjnym teologiem. Był synem Edwarda Wellsa, wikariusza Corsham, Wiltshire. Został przyjęty do Westminster School w 1680 roku i wybrany na stypendium w Christ Church w Oksfordzie w 1686 roku. w 1690 i magisterium w 1693. Został wprowadzony na probostwo w Cotesbach, Leicestershire, w dniu 2 stycznia 1702 roku i uzyskał stopień B.D. i D.D. 5 kwietnia 1704 r. 28 marca 1716 r. został ustanowiony na plebanii Bletchley, Buckinghamshire, na wniosek swojego byłego ucznia, Browne’a Willisa. Z ambony zaatakował swojego dobroczyńcę; Browne Willis opublikował rozważane kazania refleksyjne; spowodowane kilkoma przemówieniami wygłoszonymi w kościele parafialnym w Bletchley. W latach 1709-1719 Wells wydał greckie wydanie krytyczne Nowego Testamentu, opublikowane w Oksfordzie. Wells zaczerpnął z alternatywnych lektur zebranych w wydaniu Johna Milla w konstrukcji tekstu. Chociaż wydanie Milla zawierało najdokładniejszy ze swoich czasów aparat krytyczny, rzeczywisty tekst był przedrukiem tego Stephanusa. Wydanie Wellsa było więc pierwszym, które zaoferowało pełny grecki Nowy Testament, odchodząc od Textus Receptus w kierunku tego, co obecnie uważa się za standardowy tekst krytyczny, Nestle-Aland. Wells zmarł, trzymając oba przy życiu, 11 lipca 1727 r. I został pochowany w Cotesbach. Na N: „A Draught of the North Part of Europe according to the erroneotes ¦ Opinions of some of the Ancients„, na NW legenda: „Explanations ¦ of ¦ Abbrevitions„. Na odwrocie na SE ołówkiem: „Sarmatia ¦ Polska ¦ Wells 1700”.

Znak wodny: lilia
Osiedla: sygnatura nieregularna
Odwzorowanie: trapezoidalne
Nazewnictwo: hydrografia, państwa, prowincje, osiedla