99. A New Map of Present…

99. A New Map of Present ¦ POLAND, HUNGARY, ¦ WALACHIA, MOLDAVIA ¦ LITTLE TARTARY; ¦ & c. ¦ Schewing their Principall ¦ Divisions Chief Cities ¦ Towns Rivers &c. Dedicated ¦ to his High-ness ¦ WILLIAM DUKE OF ¦ GLOUCESTER.

99.	A New Map of Present ¦ POLAND, HUNGARY, ¦ WALACHIA, MOLDAVIA ¦ LITTLE TARTARY; ¦ & c. ¦ Schewing their Principall ¦ Divisions Chief Cities ¦ Towns Rivers &c. Dedicated ¦ to his High-ness ¦ WILLIAM DUKE OF ¦ GLOUCESTER.

Benjamin Cole (1695–1766)
Wells Edward (1667-1727)

Skala 1:7000000; skala przybliżona, podziałki liniowe: „Scale of English Miles  According to Vulgar Computation„, „According to Norwoods Computation„, „BCole. Sculp.„.

Miedzioryt czarno-biały, mapa przeglądowa.

A new sett of maps both of ancient and present geography… by Edward Wells. Oxford 1700 printed at the Theater.

Cole wyrytował opisywaną mapę na zamówienie angielskiego kartografa i wydawcy E. Wellsa, wyróżnia się szczególnie ozdobnym opisem państw i prowincji. Benjamin Cole (1695–1766) był angielskim geodetą, kartografem, wytwórcą instrumentów, rytownikiem i introligatorem mieszkającym w Oksfordzie. Jego synowie William i Benjamin również byli wytwórcami instrumentów w Londynie, podczas gdy inny syn, Maksymilian, był grawerem w Oksfordzie. Benjamin Cole od dawna interesował się masonerią i wyrył na okładce Księgę Konstytucji z 1756 r. Po zastąpieniu Johna Pine’a w 1743 r. Jako oficjalny grawer Wielkiej Loży. Cole sporządził mapy okręgów do pierwszego wydania pośmiertnej Historii LondynuWilliama Maitlanda (ok. 1693–1757) historyka i topografa od jego powstania do współczesności (1769). (Por. John Entick’s New and Accurate History and Survey of London z 1766 r.) Jego ryciny muzyczne obejmują kolekcję Johna Fredericka Lampe z oprawą utworu Entered Apprentice’s Song. W latach 1728/9 opublikował kopię Starej oskarżenia z przemówieniami dwóch masonów, Francisa Drake’ai architekta Edwarda Oakleya. Jego ilustracje pojawiały się w książkach, od bajek dla dzieci po podręczniki musztry wojskowej. Godnym uwagi dziełem było przedsięwzięcie we współpracy z Edwardem Oakleyem, The Magazine of Architecture, Perspective, and Sculpture, które stanowiło wprowadzenie do architektury palladiańskiej. Cole stworzył szeroką gamę instrumentów, które można oglądać w muzeach w całej Wielkiej Brytanii. Był uczniem Thomasa Wrighta i był wolny w Kompanii Kupieckiej Taylors. Firma Wright & Cole działała do 1748 roku, kiedy to Cole zastąpił Wrighta. Cole & Son prowadzili działalność w latach 1751-1766 z Orrery sąsiadującej z Globe Tavern na Fleet Street w Londynie. Adres ten stał się 136 Fleet Street około 1760 i 200 Fleet Street w późniejszych latach. Firma została przejęta przez Johna Troughtona w 1782 roku, pozostając w XX wieku jako Cooke, Troughton & Sims. Cole zapoczątkował dynastię rytowników masonów. Jego syn Benjamin (1725-1813) był uczniem swojego ojca w 1739 r. Inny syn, William, pracował jako grawer w Banku Anglii i przejął kontrolę i produkcję grawerowanych list masonów w 1767 r. Syn Wilhelma, John , założył „Masonic Printing Office” w Londynie. Edward Wells (1667-1727) był angielskim matematykiem, geografem i kontrowersyjnym teologiem. Był synem Edwarda Wellsa, wikariusza Corsham, Wiltshire. Został przyjęty do Westminster School w 1680 r. I wybrany na  stypendium w  Christ Church  w  Oksfordzie w 1686 r.  Ukończył studia licencjackie w 1690 r. i magisterium w 1693 r. 2 stycznia 1702 r. został wprowadzony na probostwo w Cotesbach, Leicestershire i uzyskał stopień B.D. i D.D. 5 kwietnia 1704 r. 28 marca 1716 r. został ustanowiony na plebanii Bletchley, Buckinghamshire, na wniosek swego byłego ucznia, Browne’a Willisa. Z ambony zaatakował swojego dobroczyńcę; Browne Willis opublikował rozważane kazania refleksyjne; spowodowanych kilkoma przemówieniami wygłoszonymi w kościele parafialnym w Bletchley. W latach 1709-1719 Wells wydał greckie wydanie krytyczne Nowego Testamentu, opublikowane w Oksfordzie. Wells zaczerpnął z alternatywnych lektur zebranych w wydaniu Johna Milla w konstrukcji tekstu. Podczas gdy wydanie Milla zawierało najdokładniejszy aparat krytyczny do swoich czasów, rzeczywisty tekst był przedrukiem tego Stephanusa. Wydanie Wellsa było zatem pierwszym, które zaoferowało pełny grecki Nowy Testament, odchodząc od Textus Receptus w kierunku tego, co obecnie uważa się za standardowy tekst krytyczny. Na W w treści legenda: „Explications„, „H. HUNGARY„, „R. River„, „University„, „Bishopriek„, „Arch-Bishoprick„. Na odwrocie na NE ręcznie ołówkiem: „M brak”, na SE: Wells ¦¦ Welle ¦ Poland”.

Znak wodny: lilia
Osiedla: sygnatura nieregularna
Hydrografia: rzeki, jeziora, bagna Siatka: geograficzna
Odwzorowanie: trapezoidalne