8. SILESIÆ ¦ DUCATUS ¦ NOVA et Accurata ¦ Descriptio
Mercator (Kremer, Cramer) Gerard (Gerhard) (1512-1594)
Janssonius (Jansson, Janssen, Johnson) Jan (Johannes, Joan) (1588-1664)
Hondius Henricus (Henry, Henricum, Hendrick) (1597-1651)
Skala 1:600000; skala przybliżona, podziałka liniowa: „Scala Milliarium„
Miedzioryt kolorowany, mapa przeglądowa.
Gerardi Mercatoris et Judoci Hondii Atlas Novus sive Descriptio Geographica totus orbis Terrarum…. VolI-III. Amstelodami 1638 apud Joannem Janssonium et Henricum Hondium.
Przeróbka mapy Śląska G. Mercatora opracowana przez J. Janssona i zamieszczona w Atlas Novus… G. Mercatora wydanym w Amsterdamie przez J. Janssona i H. Hondiusza. Johannes Janssonius (Jan Jansz.; Wymieniany również jako Ioannis, Io (h) annem; Ianssonii, Ianßonium lub Joannem Janssonium (Juniorem), itp.) (Arnhem, 1588 – Amsterdam, lipiec 1664) był holenderskim kartografem, drukarzem i wydawcą. Janssonius urodził się w Arnhem jako syn Jana Jansza, tam drukarza i wydawcy. W młodym wieku przeniósł się do Amsterdamu, ówczesnego centrum druku i handlu mapami. W 1612 roku poślubił Elisabeth Hondius, córkę Jodokusa Hondiusa. Elisabeth zmarła w 1627 roku, a Janssonius ożenił się ponownie z Elisabeth Carlier w 1629 roku. Poszedł do pracy dla swojego teścia, a po jego śmierci kontynuował wydawnictwo razem z Henricusem Hondiusem (synem). Zostało to rozwinięte w jednym z największych w tamtych czasach. Były oddziały m.in. w Berlinie, Frankfurcie, Genewie, Lyonie i Sztokholmie. Pod kierownictwem Janssoniusa Atlas Mercator-Hondius został rozszerzony i opublikowany jako Atlas Novus. To, początkowo jednotomowe wydanie, stało się wkrótce atlasem wielotomowym, uzupełnianym na życzenie o mapy morskie i / lub mapy nieba. Były wydania w języku niderlandzkim, francuskim, hiszpańskim i łacińskim. Podobnie jak współcześni Janssonius korzystał również z istniejących blach miedzianych, m.in. z ksiąg miejskich Braun & Hogenberg oraz Description de touts les Pays Bas (Opis wszystkich ziem dolnych) Lodovico Guicciardiniego – (wydanie Cornelisa Claesza) z 1609 r. Choć Janssonius był często oskarżany o kopiowanie prac przez Willema Blaeu, to należy zaznaczyć, że mapy Janssonius pojawiły się również
Henricus Hondius |
wcześniej na rynku. Po śmierci Janssoniusa działalność kontynuował jego zięć Johannes (Jan) van Waesbergen, który poślubił swoją córkę Elisabeth Janssonius (1615-1681). Wiele płyt miedzianych z ksiąg miejskich było używanych (niekiedy nieco zmodyfikowanych) przez Frederika de Wita. Budynek przy placu Dam został wynajęty Gerardowi Valckowi; w 1694 r. kupił też szereg płyt drukarskich. Wielu drukarzy, wydawców i kartografów było wtedy spokrewnionych: Johannes Janssonius był zięciem Jodocus Hondius, który z kolei był szwagrem Pietera van den Keere. Ten Pieter był ponownie przyrodnim bratem Petrusa Bertiusa. Jan Jansz, ojciec Johannesa Janssoniusa, był drukarzem i wydawcą w Arnhem; jego córka Catharina, siostra Johannesa, wyszła później za mąż za drukarza Jacoba van Biesena, który kontynuował rodzinny interes w Arnhem. Elisabeth Janssonius (1615-1681), córka Johannesa Janssoniusa, wyszła za mąż za Johannesa van Waesberghe (1616-ok. 1681), potomka wywodzącej się z Antwerpii rodziny drukarskiej Van Waesberghe. Catharina van Waesbergen była żoną Abrahama Elseviera. Marguerite van Waesbergen była matką Andriesa van Hoogenhuysena. Na SE w treści legenda 4-stopniowa osiedli: „Oppida, Monasteria, Arces, Pagos, }notat.„, Kartusz skalowy z wizerunkiem cyrkla i napis: „Joannes Janßonius Excu.„, Na NE numer strony: „42„.Opisane strony świata: SEPTENTRIO, MERIDIES, ORIENS, OCCIDENS. Na odwrocie na SE ołówkiem: „Jansson ¦ Ducatus Silesiae„.
Znak wodny: IP
Rzeźba: kopczyki
Osiedla: 4-st. sygnatura, kółka
Hydrografia: rzeki
Nazewnictwo: hydrografia, księstwa, prowincje, 2-st. osiedla
Współrzędne geograficzne: opisane między ramkami co 1°, oznaczone graficznie w ramce wewnętrznej co 4′.
Ramka: zwykła, kolorowana
Format: r: 386×501, p: 392×506, a: 532×620
Kolekcja: Roman Umiastowski
Nr katalogu CRP: 00701/05111
ⓒ Piotr Maria Mojski (B. de Weydenthal)