22. TRACTUUM BORUSSIÆ, ¦ circa Gedanum et Elbingam, ¦ ab incolis WERDER arpellati; ¦ cum adiuncta NERINGIA ¦ nova et elaboratissima ¦ delineatio ¦ Authore Olao Ioannis Gotho.
Blaeu Joannes (Jean, Johann, John) (1596-1673)
Gotho (Gothus) (Svart, Ornehufvud) Olaus (Olao, Olaf Hansson) (1600-1644)
Janssonius-Waesberger (Waesburg) Heirs Johannes (1620-1681)
Pitt Mosis (Mosio, Moses, Mosem, Mojżesz) (1632-1696)
Swart Steven (Stephen, Stephan, Stephani) (XVII w.)
Skala 1:167000; skala przybl., podziałka liniowa: „Scalla 1800 Rutten oder ¦ Milliare comm. Prussicum„,
Miedzioryt kolorowany ; mapa wodna-ogólnogeograficzna.
The ¦ English ¦ Atlas. ¦ Volume II. ¦ CONTAINING A ¦ DESCRIPTION ¦ OF ¦ PRUSSIA. kolofon: OXFORD, ¦ Printed at the THEATER, for Joh. Jansonius a Waesberge, and Steven Swart, Booksellers ¦ in Amsterdam MDCLXXX.
Pitt planował wydanie Atlasu świata w 12 tomach, ukazały się jednak tylko 4 tomy. Opisana mapa pochodzi z tomu II lub III. Jest to przeróbka wersji mapy J. O. Gothazamieszczonej w atlasach J. Janssona: Novi Atlantis… lub Joannis Janssonii novus atlas…. Moses Pitt (ok. 1639–1697) był księgarzem i drukarzem znanym z publikowania swojego Atlasu Świata, projektu wspieranego przez Towarzystwo Królewskie, w tym Christophera Wrena [5]. Znany jest również jako autor The Cry of the Oppressed (1691), opowieści o warunkach, w których uwięzieni dłużnicy żyli w więzieniach dłużników w Anglii. Typus Generalis Ukrainae sive Palatinatuum Podoliae, Kioviensis et Braczlaviensis terras nova delineatione Exhibens 1681. Pitt pochodzi z Kornwalii. (Ochrzczony baptysta w St. Teath w 1639). Otrzymał lokalne wykształcenie, a następnie przeniósł się do Londynu, gdzie uczył się księgarza Roberta Littlebury’ego. Po odbyciu stażu w 1661 roku odszedł z firmy pasmanteryjnej. Jego pierwsze książki (opublikowane własnym drukiem) ukazały się w 1667 roku. Jego prace charakteryzowały się przebadanymi treściami i obejmowały autorów takich jak Robert Boyle i Gilbert Burnett. [5] W 1678 roku Pitt był pierwszym księgarzem, który wystawił swoje towary na aukcji. Początkowo jego Atlas miał składać się z 12 tomów i nadal wykonywał inne prace dla Royal Society. Tablice miały być oparte na mapach holenderskich z tekstami biskupów Williama Nicholsona i Richarda Pierce’a. Jednak świat widział tylko cztery tomy. Jednak wzrost kosztów, szacowany przez Pitta na 1000 funtów za tom, przyczynił się do jego ostatecznego bankructwa. Drugi tom jako okładka miał słynny wyryty portret królowej Katarzyny Bragan autorstwa Edwarda Le Davisa. W Irlandii William Moline współpracował z Roderickiem O’Flaherty przy zbieraniu materiałów do Atlasu. Chociaż kryzys finansowy Pitta doprowadził do anulowania projektu, zgromadzono wiele cennych prac dotyczących wczesnej historii Irlandii. Moline i O’Flaherty zostali przyjaciółmi, a Moline pomogła mu, kiedy w Londynie w 1685 r. Opublikowano traktat „Ogygia”. W wyniku realizacji projektu Atlas Pitt ogłosił upadłość. Był uwięziony w więzieniu morskim lub królewskim i spędził tam siedem lat. W 1691 roku opublikował Okrzyk uciskanych: być prawdziwym i tragicznym przedstawieniem niezrównanego cierpienia wielu ubogich więźniów za długi w większości więzień w Anglii, wzruszający apel w imieniu uwięzionych dłużników.2 Róże wiatrów, wizerunki statków. Mapa wykonana w orientacji północnej. Dorytowana siatka geograficzna. Na NNE dedykacja z herbem (lew w czerwonym polu; w lewym górnym rogu niebieska gwiazda): „To the Worp.full WILLIAM ¦ PEACHEY Esq3. of New Grove ¦ in Sussex This Mapp is Hum.bly ¦ Dedicated.„. Na SSW tekst: „Apud Janssonio Waesbergios ¦ et Mosem Pitt.„, na NE w treści numer strony: „Page XVII.„. Na odwrocie ołówkiem: „Tractuum Borussiae ¦ Olan Gothe Go Olan Go ¦ Janssonio Pitt ¦ 2 16 ¦L65”.
Rzeźba: kopczyki
Osiedla: Plany sygnatura
Komunikacja: 3-st. drogi, 2-st kanały
Hydrografia: rzeki, jeziora, kanały
Siatka: kątowa (Zatoka i Zalew Wiślany), geograficzna
Odwzorowanie: równopowierzchniowe
Nazewnictwo: hydrografia, regiony, prowincje, 2st osiedla
Ramka: wewnętrzna
Format: r: 481×403, p: 486×413, a: 581×693
Kolekcja: Roman Umiastowski
Nr katalogu CRP: 00221/11334
ⓒ Piotr Maria Mojski (B. de Weydenthal)